První návštěva

Kde nás najdete a na co se připravit?

Objednat se můžete na telefonním čísle 774 366 206.

Pokud nebereme telefon, zavoláme Vám nazpět, případně můžete zanechat SMS zprávu a my se Vám ozveme.

V případě, že se na daný termín nemůžete dostavit, prosíme o jeho zrušení co nejdříve, abychom jej mohli nabídnout jiným klientům.

S sebou si přineste:

  • vyplněný anamnestický dotazník (platí u dětí do 18 let), ke stažení zde (pdf / word)
  • zprávy z jiných odborných vyšetření (klinická psychologie, foniatrie, ORL, neurologie, psychiatrie, SPC – Speciálně pedagogické centrum, propouštěcí zpráva z nemocnice apod.)
  • přezůvky pro děti (pro dospělé máme k dispozici jednorázové návleky)
  • platbu v hotovosti dle platného ceníku (nepřijímáme platební karty)
  • žádanka od lékaře ani kartička ZP nejsou potřeba, aktuálně nejsme smluvním partnerem žádné ze zdravotních pojišťoven

Jak se k nám dostanete?

Sídlíme na detašovaném pracovišti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně na ulici Výstavní 17, tedy jen asi 3 minuty chůze z Mendlova náměstí.

Ambulanci klinické logopedie naleznete v 1. patře. Pro bezbariérový příchod můžete využít výtah.

Parkovat můžete v placených modrých zónách B buďto přímo na ulici Výstavní (zde bývá však často plno), případně na ulicích Rybářská nebo Veletržní. Placené parkoviště je také přímo na Mendlově náměstí.

Nejčastější otázky ohledně vstupního vyšetření:

Jak vstupní vyšetření probíhá?

Na vstupním logopedickém vyšetření probíhá komplexní logopedická diagnostika, zpravidla se na něm tedy ještě neprovádí logopedická terapie. Je uzpůsobené věku a schopnostem klienta, u dětí je tedy prováděno hravou formou a s využitím nejrůznějších logopedických pomůcek a her. V případě oslabené koncentrace pozornosti dítěte jsou zapojovány i pohybové aktivity a jednotlivé činnosti jsou častěji střídány.

Co všechno je na něm vyšetřováno?

Oblasti diagnostického zájmu jsou vzhledem k obtížím každého pacienta více nebo méně individuální, a proto může vstupní vyšetření u každého probíhat jiným způsobem a jinak dlouho. Zcela odlišně tak bude samozřejmě probíhat vyšetření dospělého oproti vyšetření dítěte, jiné bude vyšetření například u nemluvícího dítěte, dítěte s koktavostí, PAS atd.

Součástí logopedické diagnostiky u dětí je například i podrobnější vyšetření sluchového vnímání (nikoli kvality sluchu) a dalších oblastí pro laika zdánlivě nesouvisejících s vyšetřením řečových schopností, ale opak je pravdou.

Jako příklad si můžeme uvést pětileté dítě, které jeho rodič přihlásí na logopedii z důvodu nesprávné výslovnosti sykavek (CSZ, ČŠŽ) a hlásek LRŘ. Pouze podrobná a komplexní diagnostika zkušeného klinického logopeda (případně pak ve spolupráci s dalšími odborníky) dokáže odhalit, že se například nejedná o pouhou artikulační poruchu, ale že příčina nesprávné výslovnosti je zcela jiná (např. nejčastější opoždění ve vývoji fonologického rozlišování, vývojová dysfázie různého typu a stupně, vývojová verbální dyspraxie a další). U všech zmíněných příčin je poté následná logopedická terapie zcela odlišná! Svěřte proto své dítě do rukou profesionálů a „netrapte“ ho v mnohých případech neefektivním opakováním slov a básniček.

Co je cílem vstupního vyšetření?

Cílem vstupního vyšetření je stanovení co nejpřesnější diagnózy a sestavení logopedického plánu na míru každému klientovi. Každý by měl tedy odcházet s tím, že ví, na co se bude logopedická terapie postupně nejvíce soustředit a jak může doma cvičit. Klient získává konkrétní doporučení a tipy na vhodné materiály k procvičování, a pokud je to v danou chvíli žádoucí, dostává rovnou i tištěné materiály k domácímu cvičení.

Po každém vstupním vyšetření klinický logoped zpracovává logopedickou zprávu, kterou klient po jejím vypracování obdrží.